O župi

ŽUPA BEZGREŠNOG ZAČEĆA B.D.MARIJE

ZAGREB,MALEŠNICA-ORANICE

img_0102

Ovim dijelom župe su upravljali svećenici lazaristi iz župe sv. Barbare – Gornje vrapče. Još 1966. godine, tadašnji vrapčanski župnik Janez Smolič odlučio pronaći prostor za bogoslužje na Oranicama. Njegovim zalaganjem, kao i zalganjem sestara Kćeri kršćanske ljubavi, kupljena je kuća i gospodarske zgrade u Oranicama 28.

Mise su se slavile u gospodarskoj zgradi, dok su sestre okupljale djecu na vjeronauk u kući. Kako je broj vjernika rastao, tako se ukazala sve veća potreba za osnutkom nove župe. Tako je blagopokojni nadbiskup Franjo Kuharić,na prijedlog tadašnjeg župnika Gornjeg Vrapča vl. Mate Matića,  dekretom br. 6/1982, od 4. siječnja 1982. godine osnovao župu Bezgrešnog začeća Blažene Djevice Marije. Nadbiskup upravu nove župe povjerava ocima lazaristima, a prvim je župnikom imenovan p. Marijan Pavlović.

2001. godine dolazi do promjene župnika. Župu preuzima novi župnik u osobi p. Vinka Tomića, koji zdušno zalagao u izgradnji župne crkve, župne kuće i pastoralnog centra tako da je, uz aktivne i zauzete župljane, punovo napravljeno. Već 19. listopada 2002. godine, Zagrebački nadbiskup mons. Josip Bozanić, blagoslovio je kamen temeljac, a 23. 5 2004. godine ista je i blagoslovljena. Nakon pet godina gradnje, crkvu je posvetio kardinal Josip Bozanić, 14. listopada 2007. godine.

U kolovozu 2013. godine dolazi do promjene župnika. Dekretom Zagrebačkog nadbiskupa kardinala Josipa Bozaniča, broj: 1495/2103., od 3. srpnja 2013. godine za župnika je imenovan vlč. Alfred Kolić.

Župa Malešnica nalazi se na zapadnom djelu grada Zagreba, južno od župe sv. Barbare Gornje Vrapče, sjeverno od Španskog. Na istoku granići sa župom Uznesenja Blažene Djevice Marije Stenjevec, a na zapadu sa župom sv. Nikole Tavelića, Kustošiija. Naselje, po zadnjem popisu stanovnika, broji oko 12. 000 stanovinika, od toga oko 7.800 vjernika

Ostavite komentar